Máte pocit, že už je toho na vás niekedy až moc a potrebovali by ste na chvíľu vypnúť, relaxovať a dostať všetok ten stres, čo vás ťaží von? Budete sa čudovať, ale takéto účinky má totiž aj tak jednoduchá vec, ako je bobkový list.

Tento malý zázrak sa často používa v stredomorskej kuchyni, ale tu jeho využitie rozhodne nekončí! My si bobkový listy väčšinou ihneď spojíme s kuchyňou a varením, lenže tieto lístky majú naozaj veľmi dlhú históriu. Už aj starí Gréci a Rimania nedali na bobkový list kvôli jeho liečivým schopnostiam dopustiť. To ste si iste mohli už všimnúť napríklad na venci, ktorý nosili rímski cisári.

Bobkový list má preukázateľne upokojujúce účinky, tiež môže pôsobiť ako protizápalový prostriedok a dokáže byť aj pomáhať pri epileptických záchvatoch. Tieto liesky totiž obsahujú éterické oleje – napríklad eukalyptol, ktorý uvoľňuje dýchacie cesty a pomáha pri relaxácii.

5841f49ec5a4a

Okrem toho má bobkový list aj pozitívne účinky pri nespavosti, stresu či zvýšenému

cholesterolu. Dokáže tiež regulovať hladinu cukru v krvi a krvný tlak.

Aby ste si účinky bobkového listu mohli užiť naplno, musíte niekoľko lístkov zapáliť a prevoňať s nimi vašu domácnosť. Pre čo najlepší efekt použite lístky, ktoré sú úplne suché. Behom chvíľky si teda môžete dopriať nutnú dávku relaxácie sprevádzanú silnou vôňou bobkového listu. Hlavne nezabudnite všetko dôkladne uhasiť a spálené bobkové listy bezpečne vyhodiť!